• مسئله کسب و کار حلقه مفقوده در مدیریت منابع آب است.

   مسئله کسب و کار حلقه مفقوده در مدیریت منابع آب است.

   مسئله کسب و کار حلقه مفقوده در مدیریت منابع آب است.

   ششمین محور رویداد مهر آب همزمان با هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در تاریخ ششم تیر ماه 1401 با موضوع نقش فناوری و نوآوری در صنعت آب در محل پاک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. این رویداد با همکاری انجمن روابط عمومی ایران، پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، و گروه کشاورزی و منابع طبیعی دیجیتال پژوهشگاه مجازی برگزار شد.

   سخنرانان حاضر در این رویداد به بررسی نقش فناوری و نوآوری در زمینه‌ی مدیریت منابع آبی و چالش‌های و راهکارهای موجود در این زمینه و همچنین کاربرد فناوری‌های نوین در پایش منابع آبی، پایش مصرف آب و مدیریت مصرف آب و ارائه‌ی پیشنهاد‌هایی در این زمینه پرداختند. در ادامه این رویداد موضوعاتی همچون کاربرد هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء در کشاورزی هوشمند با تأکید بر آبیاری هوشمند و تاریخچه آن در جهان مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت بر اهمیت عوامل اجتماعی و اقتصادی در طرح‌های مدیریت منابع آبی تاکید شد. در پایان این رویداد سخنرانان حاضر با تشکیل پنل به بررسی اهمیت عوامل انسانی، کسب‌وکارهای نوین، استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان درزمینه حل بحران‌های آبی و همچنین ارائه‌ی چالش‌ها و فرصت‌های موجود در این زمینه پرداختند.
   در جمع بندی این رویداد بر اهمیت نوآوری در مدل‌های کسب‌وکار و لزوم تدوین سیاست‌هایی از سوی دولت به‌منظور آموزش و حمایت جوانان به جهت حل مسئله آب با راه‌حل‌ها و مدل‌های کسب‌وکاری تاکید گردید. همچنین با اشاره بر سخن آلبرت انیشتین مبنی بر اینکه مسئله‌ای که ایجاد می‌شود در سطح خود حل نمی‌شود، به این نکته اشاره شد که مسئله آب در بخش کشاورزی نیز در سطح آب حل نمی‌شود، بلکه در سطح الگوی کشت و فروش محصولات و زنجیره محصولات کشاورزی حل می‌شود. عدم فروش محصولات کم آب بری همچون زعفران منجر به هجوم بر کشت محصولات آب بر می‌گردد. بنابراین برای حل مسئله آب، باید مسئله کسب‌وکار حل شود که این موضوع یک حلقه مفقوده در بحث منابع آب است. در پایان رویداد بر همسویی و ایجاد کارگروه‌های مشترک بین مراکز علمی، شاغلین در صنعت آب و سیاستمداران صاحب تصمیم، به‌منظور حل مسئله آب تاکید گردید.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم غربی، پلاک 17
کد پستی: 1515674311
تلفن: 22073031
پست الکترونیک: info@csri.ac.ir