• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   قسمت دوم و پایانی: حکمت عملی مصنوعی

   چرا باید حکمت عملی مصنوعی را در هوش مصنوعی شبیهسازی کنیم؟

   قسمت دوم و پایانی: حکمت عملی مصنوعی

   در قسمت قبل درباره حکمت عملی و تقسیم آن به دو نوع مصنوعی و غیرمصنوعی توضیح دادیم. در این قسمت به بررسی برخی زوایای حکمت عملی مصنوعی میپردازیم.

   پلتفرم‌های دیجیتال رویکردی نوین در مدیریت پسماند

   پلتفرم‌های دیجیتال رویکردی نوین در مدیریت پسماند

   یکی از معضلات اصلی محیط‌زیست در عصر حاضر افزایش بی‌رویه پسماند است. آمار فائو نشان می‌دهد که در سطح جهانی، یک سوم غذای تولید شده برای تغذیه انسان هدر می‌رود که بالغ بر 3/1 میلیارد تن در سال است. بعلاوه متوسط مقدار کربن هدر رفت مواد غذایی در حدود 4/4 گیگاتن دی‌اکسید کربن در هر سال است که نزدیک به نرخ تولید کل گازهای گلخانه‌ای است.

   قسمت اول: حکمت عملی

   چرا باید حکمت عملی مصنوعی را در هوش مصنوعی شبیه‌سازی کنیم؟

   قسمت اول: حکمت عملی

   حکمت عملی مفهومی فلسفی است که اشاره به استدلال اخلاقی آگاهانه یا حکمت عملی دارد. ادعا می شود که در اغلب انسان های بالغ، این توانایی نقشی اساسی را دراستدلال اخلاقی سطح بالا ایفا می‌کند. اگر بخواهیم هوش مصنوعی توانایی استدلال در برابر مسائل اخلاقی را به گونه‌ای مشابه عملکرد انسان‌های کفایتمند دارا شود، نیازمند ساختن ماشین‌هایی هستیم که در تعاملاتشان با عامل‌های انسانی، از خود فرونسیس یا حکمت عملی نشان می‌دهند. در اینجا می‌خواهیم استدلال کنیم که بالاترین هدف اخلاق هوش مصنوعی همین است، اما برای دستیابی به این هدف نیازمند آنیم که ابتدا مسئله آگاهی مصنوعی را حل کنیم. دستیابی به حکمت عملی مصنوعی ضروری است، زیرا برای افزایش اعتماد کاربران به سیستم‌های هوش مصنوعی و روبات‌ها کفایت اخلاقی این سیستم‌ها لازم است.

   قلمرو شناختی جنگ: نقش علم در مواجهه با دشمن

   قلمرو شناختی جنگ: نقش علم در مواجهه با دشمن

   چرا تروریست‌ها و شورشیان دست به اقدامات خرابکارانه خود می‌زنند؟ تلاش بعدی آنها چه خواهد بود؟ تا پیش از این در روزگار جنگ سرد، می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم که مخالفان ما چه در سر دارند؛ زیرا از منطقی که در پس استراتژی آنها قرار داشت سر در می‌آوردیم.

   آینده‌نگری کشاورزی شهری

   آینده‌نگری کشاورزی شهری

   جمعیت جهان همچنان در حال رشد است. در حال حاضر بیش از 7/6 میلیارد نفر در زمین زندگی می‌کنند و هر روز حدود 230000 نفر به جمعیت ساکن روی زمین اضافه می‌شود.
   بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، انتظار می‌رود تا سال 2050 تقریباً 70 درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند. اگر رشد سریع جمعیت همراه با افزایش شهرنشینی به‌درستی مورد توجه قرار نگیرد، به فقر و ناامنی غذایی منجر خواهد شد.

   ارتباط آزادی دیجیتال و آزادی معنوی

   ارتباط آزادی دیجیتال و آزادی معنوی

   فضای مجازی نه صرفاً یک پیشرفت فناورانه بلکه تجسم فلسفه ای خاص، یعنی متافیزیک، معرفت شناسی، نشانه شناسی، پدیدارشناسی و الهیات خاصی است. در این یادداشت به ویژه بر معرفت شناسی و الهیات فضای مجازی تأکید می شود.

   رمزگشایی از جنگ آنلاینِ پنتاگون علیه ایران؛ از یک کلیک در آمریکا تا خشونت در خیابان‌های تهران

   تحلیلی از مجله معتبر The Cradle

   رمزگشایی از جنگ آنلاینِ پنتاگون علیه ایران؛ از یک کلیک در آمریکا تا خشونت در خیابان‌های تهران

   تازه ترین اعتراضات در ایران از خارج مهندسی و تحریک می شود.
   ناآرامی‌های مدنیِ اخیر ایران اگرچه ریشه در سوگواری و اعتراضی مشروع به مرگ مهسا امینیِ 22 ساله در پاسگاه پلیس داشت، اما درعین‌حال دربردارنده بارزترین مؤلفه‌های جنگ مخفیانه غرب در چند جبهه بود.

   DIBICHAIN- نگاشت دیجیتال چرخه عمر محصولات

   DIBICHAIN- نگاشت دیجیتال چرخه عمر محصولات

   یک محصول در طول عمر خود چقدر انرژی مصرف می‌کند و چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟
   در حال حاضر، ارزیابی چرخه عمر محصولات یا LCA یک چالش بزرگ برای اکثر شرکت‌ها است. یکی از دلایل اصلی این امر طولانی بودن و پیچیدگی زنجیره تأمین است که اغلب کشورها و حتی قاره‌ها را دربرمی گیرد.

   نقش مغفول حکمرانی داده در صنعت کشاورزی

   نقش مغفول حکمرانی داده در صنعت کشاورزی

   امروزه عملیات بخش کشاورزی به لطف استفاده مؤثر از خدمات کشاورزی دیجیتال مبتنی بر داده، بسیار مقرون به صرفه تر و کارآمدتر از گذشته شده است. با این حال، شیوه های نوین کشاورزی دیجیتال نگرانی هایی عمده ای در زمینه مدیریت داده های کشاورزی همانند: چه کسی مالک داده ها است، چه کسی از حقوق قانونی استفاده از آن برخوردار است و آیا نیازی به تدوین قوانین و مقررات در همین زمینه وجود دارد یا خیر ایجاد نموده است.

   معرفت دومین شرط مسئولیت پذیری

   هوش مصنوعی و مسئله توزیع مسئولیت(بخش دوم)

   معرفت دومین شرط مسئولیت پذیری

   در قسمت اول بیان کردیم که از نگاه ارسطو، شرط اول مسئولیت پذیری کنترل و شرط دوم داشتن معرفت است. شرط اول در قسمت قبل شرح داده شد. در این قسمت به توضیح شرط معرفت و به عبارت دیگر شفافیت و تبیین پذیری میپردازیم.

آدرس: تهران، سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم غربی، پلاک 17
کد پستی: 1515674311
تلفن: 22073031
پست الکترونیک: info@csri.ac.ir